Керівник новозеландської державної радіостанції RNZ Пол Томсон вибачився за публікацію, як він висловився, “прокремлівського сміття” після того, як до кількох статей про Україну, розміщених на сайті радіостанції, було внесено неавторизовані зміни, які виставляють у вигідному світлі росію.
Загалом “редактурі” піддалося більше десятка статей, які радіостанція передрукувала з таких надійних джерел як Reuters і BBC.
Статті були підкориговані співробітником, який зізнався, що займається цим уже багато років. Наприклад, він вставляв твердження про те, що російським кордонам погрожували неонацисти, і що Крим був анексований росією після проведення там референдуму.
За словами Томсона, це був дуже болючий і шокуючий інцидент. Журналіста, відповідального за публікацію, тимчасово відсторонили від роботи.
“Я вкрай засмучений тим, що в наших статтях опинилося прокремлівське сміття, цьому немає виправдання, – сказав Томсон, окремо вибачившись при цьому перед своєю українською аудиторією. – Цей інцидент також порушує важливе питання про редагування наших новин у режимі онлайн. Очевидно, наша система редагування не така надійна, як мала б бути”.
Томсон також зазначив, що зараз співробітники радіостанції уважно переглядають тисячі раніше опублікованих статей у пошуках підозрілих змін, але ця робота може зайняти багато днів, якщо не тижнів.
Тим часом, як стверджує новозеландська новинна платформа 1News, українська громада Нової Зеландії ще в жовтні минулого року скаржилася, що статті RNZ дуже нагадують проросійську пропаганду.
Зокрема, йшлося про одну статтю за авторством самої радіостанції, в якій містилося нічим не підкріплене твердження, що Нова Зеландія, “сама того не усвідомлюючи, допомагає озброювати неонацистських бойовиків і вкрай праві угруповання”.
Незважаючи на те, що електронний лист зі скаргою було написано ще 8 місяців тому, стаття до минулого тижня була доступна на сайті радіостанції. Минулої неділі вона з’явилася знову з припискою, що в первісній версії не було дотримано балансу думок, але тепер туди додано коментарі з ширшого кола джерел, і стаття повністю відповідає редакційним стандартам RNZ.
На запитання 1News, чи була ця стаття написана тим самим журналістом, який виправив десятки інших текстів, і щодо якого проводять розслідування, RNZ поки не відповіла.
Крім того, у RNZ є договори про шерінг контенту з іншими інтернет-виданнями, зокрема, статтю авторства RNZ, що містила голослівні твердження, минулого року переопублікували видання New Zealand Herald і Newshub.
Однак у більшості випадків інтернет-видання, які уклали договір про шеринг з RNZ, не мають права публікувати статті третіх сторін, розміщені на сайті радіостанції, тому ризик потрапляння до них відредагованих матеріалів мінімальний.